Hamilelikte Diş Ağrısı

Hamilelikte Diş Ağrısı

Bireylerin ağız ve diş sağlığı problemleri hamilelik döneminde de ortaya çıkabilmektedir. Bu problemlerden biri de hamilelikte diş ağrısı olarak gözlemlenebilmektedir. Hamilelik son derece hassas bir dönem olduğu için bu dönemdeki süre zarfında diş eti problemleri, diş çürümeleri, diş kaybı, hormon değişimlerinden dolayı meydana gelen diş eti çekilmesi gibi durumlar kişilerin sıklıkla başına gelmektedir.

Bu durumları öngörmek için gebelik döneminde düzenli olarak diş hekimi muayenesi yapılması önerilmektedir. Hatta bireyler bu dönem içerisinde sorun yaşamamak adına planlı gebeliklerinde gebe kalmadan önce diş hekimi muayenesi ile diş hekiminden ağız ve diş sağlığını gebelik döneminde koruyabilmek adına öneriler almalıdır. Diş kliniği seçimi yaparken buna dikkat edilmelidir.

Gebelik sürecinde kişilerin östrojen ve progesteron seviyelerinde ciddi miktarda değişimler olur. Bu durum vücudun pek çok farklı yerine yansıdığı gibi dişlere de yansımaktadır. Kişiler ağız bakımına ciddi anlamda özen göstermeli ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmelidir.

Hamilelikte Diş Ağrısında Ne Yapılır?

Hamilelik döneminde pek çok birey diş tedavilerinden uzak durması gerektiğine inanır. Ancak bu bildi doğru değildir ve diş ağrısı ortaya çıktığında sorunun daha fazla büyümemesi adına vakit kaybetmeden bir diş hekimine muayene olunmalıdır.

Gebelik döneminde esasen her zaman diş tedavilerini almak mümkündür. Ancak genel kanı bunun ikinci trimesterde yapılmasının daha uygun olduğu yönündedir. Elbette ki bu duruma kendiniz karar vermemeli ve bir diş hekiminden konu ile ilgili zaman kaybetmeden fikir almalısınız. Yapılacak olan tedavinin gebelik dönemine uygun olmadığı durumlarda koruyucu tedaviler, ne zamana kadar beklemeniz gerektiği gibi konularda en doğru bilgiyi size diş hekiminiz verecektir.

Diş eti ve diş problemlerinin bebeğin gelişimini olumsuz etkileme ihtimali de bulunmaktadır. Bu nedenle sadece kendiniz için değil bebeğiniz için de hamilelikte diş ağrısı probleminizi ciddiye alarak hemen bir hekime muayene olmalısınız.

Hamilelikte diş hekiminiz tarafından seçilen lokal anestezik madde normal zamana göre daha farklı olmalıdır. İlk üç ayda bebek henüz yeni gelişim aşamasında olduğu ve organları oluştuğu için çok zorunlu olmayan müdahaleler yapılmaz. Aynı şekilde bu dönemde röntgen çekimi de yapılmamalıdır.

Bir cevap yazın